Psychoterapia

TO WSZYSTKO PRZEZ ODCHUDZANIE?! - Część II

05.10.2014


Wiemy już, że większość napadów objadania wynika najczęściej z ograniczania jedzenia. Jest to dosyć logiczna konsekwencja przegłodzenia organizmu. Dziś jeszcze trochę o tym, jak bezsensowne i szkodliwe jest przechodzenie na dietę odchudzającą.
Udowodniono, że u osób odchudzających się gwałtownie spada poziom serotoniny, co z kolei bezpośrednio wpływa na obniżenie nastroju, drażliwości, skłonności do obsesji i lęków.
W latach 50-tych Ancel Keys, naukowiec z uniwersytetu w Minessocie, chciał zbadać jak najlepiej odżywić ludzi, którzy cierpieli głód podczas wojny. Stworzył eksperyment, w którym zaangażował 36 zdrowych mężczyzn. Najpierw odbyła się faza głodzenia, by potem móc badać najlepsze sposoby odżywiania (oczywiście dziś taki eksperyment byłby niemożliwy ze względów etycznych). W fazie restrykcyjnej diety u mężczyzn zaobserwowano konsekwencje fizyczne: zwolniony metabolizm, zwolniona praca serca, ciągłe odczucie zimna, skurcze mięśni, zawroty głowy, drętwienie dłoni, napady objadania itp. Co ciekawsze u zdrowych fizycznie i psychicznie ochotników stwierdzono szereg psychologicznych konsekwencji głodzenia się, czyli diety odchudzającej: utrata zainteresowania seksem i czymkolwiek, obsesyjne myślenie o jedzeniu, kłopoty z koncentracją uwagi, większa skłonność do hipochondrii, depresji, fobii i lęków. Zdrowi mężczyźni z powodu głodzenia się stracili zdrowie i równowagę psychiczną. Takie są logiczne skutki ograniczania jedzenia.
Jak jest u Ciebie? Czy odchudzając się już pewnie od wielu lat zauważasz u siebie większe skłonności do depresji, ciągłego myślenia o jedzeniu, problemów z koncentracją uwagi, drażliwością? Czy chcesz się od tego uwolnić? Przestań się odchudzać!
O tym jaka jest alternatywa i czy można być szczupłym nie odchudzając się już w następnym wpisie.